لمینت یو پی وی سی (UPVC) درب و پنجره های دو جداره چیست؟

لمینت پنجره چیست

5/5 - (1 امتیاز)

لمینت یو پی وی سی درب و پنجره دوجداره

آشنایی با لمینت یو پی وی سی و رنگ درب و پنجره های دوجداره می تواند تأثیر بسیاری بر انتخاب این جزء مهم در ساختمان داشته باشد.
با توجه به پیشرفت روز افزون در معماری و همچنین علاقه و سلیقه متفاوت افراد، تنوع رنگ در کلیه مصالح ساختمانی بسیار مورد نظر طراحان و مالکین می باشد. از آنجایی که درب و پنجره به عنوان عنصری مهم در نمای داخلی و بیرونی ساختمان ها بسیار حائز اهمیت است، از این رو استفاده از پروفیل لمینت در پنجره دوجداره روشی بسیار مناسب و کاربردی در ساختمان ها می باشد. در و پنجره های دوجداره با نمای چوب کمک بسیاری به زیبایی بنا و محیط زندگی می نماید و از آنجایی که تهیه درب ها و پنجره های چوبی و یا رنگی بسیار گران بوده و مقرون به صرفه نیست استفاده از لمینت ها بسیار به صرفه تر بوده و تمامی مشکلاتی که ممکن است در پنجره های چوبی رخ دهد را پوشش می دهد و از لحاظ امنیت و ظاهر در بالاترین سطح خود می باشد.
طیف گسترده ای از رنگ ها و طرح ها (مانند طرح چوب و برجسته) دست طراحان را برای استفاده بیشتر از پنجره های دو جداره یو پی وی سی، باز گذاشته است.

لمینت پنجره چیست؟

پروفیل یو پی وی سی به طور ذاتی سفید رنگ است. برای پاسخگویی به نیاز صنعت ساختمان، یو پی وی سی رنگی که به آن لمینت گفته می شود عرضه شده است.
از انواع پروفیل که اصلی ترین اجزای پنجره است و یراق آلات، براساس سلیقه و بودجه سفارش دهنده همانند در پنجره دوجداره یو پی وی سی استفاده می شود یک روکش 2 میلی متری با طرح مشخص (طبق سفارش مشتری) توسط دستگاه ویژه ای بر روی آن قرار گرفته سپس بوسیله موادی خاص و با فشار زیاد ‏روی پروفیل چسبانیده می شود.‏ گسکت (لاستیک پروفیل) نیز بعد از مونتاژ روی آن نصب می گردد. مانند نوع ساده، از اجزای در و پنجره دو جداره، فریم اصلی به عنوان قاب پنجره است و کیفیت یراق آلات، شیشه دوجداره، نوار درزبند و تقویت کننده فولادی دارای اهمیت است. و یکی از مهمترین دلایل استقبال بازار از این طرح ها ارائه ضمانت ماندگاری این لایه است.
با توجه به تکنولوژی ساخت و دستگاه مونتاژ آن، برخی از شرکت های ساخت یو پی وی سی، عرضه کننده نوع لمینت در و پنجره های دو جداره یو پی وی سی هستند.

انواع لمینت پنجره دو جداره

ساخت لمینت پنجره دو جداره به دو صورت انجام می شود:

پنجره دوجداره یک رو لمینت
پنجره دوجداره یک دو رو لمینت
۱. تک رو لمینت : رنگ، تنها یک طرف سطح پروفیل را می پوشاند و خود در دو مدل : داخل لمینت و بیرون لمینت تقسیم بندی می شود که بر اساس نیاز هر پروژه می توان در و پنجره ای رنگی در نمای داخل یا خارج ساختمان داشت. در این حالت مغز پروفیل همچنان سفید است. که در صورت آسیب دیدگی به لایه رویی، جای آن را با رنگ می توان پوشاند.

۲. دو رو لمینت : هر دو طرف پروفیل رنگی بوده و همچنین مغز آن نیز دیگر سفید نیست و نزدیک به رنگ روکش لمینت خود است (به اصلاح به آن مغز قهوه ای هم می گویند)، از این رو در صورت خراشیدگی و یا جای پیچ ها و محل اتصال اجزا، همواره رنگی خواهد ماند.

ویژگی های پنجره لمینت

لمینت علاوه بر کارایی در طراحی و تنوع بخشی به نمای ساختمان، به عمر پنجره نیز کمک خواهد کرد. لمینت به دلیل خاصیت ضد خشی که دارد می تواند یک لایه ضد سایشی را بر روی درب و پنجره دوجداره ایجاد کند. یک لمینت استاندارد، ثبات رنگی دارد، مانند عایقی از در و پنجره در عوامل جوی، رطوبت و آفتاب محافظت کرده و طول عمر آن تا دو سال بالاتر برد، دوام و استحکام دارند و به راحتی نظافت می شوند.

نصب لمینت

نحوه نصب یک در یا پنجره لمینت در ساختمان، مشابه مدل ساده آن می باشد، با این تفاوت که چسب آب بندی استفاده شده برای آن نیز رنگیست. با توجه به تکنولوژی چسب گرم، کیفیت چسب مصرفی در آن حائز اهمیت می باشد.
در تعمیرات و رگلاژ پنجره دوجداره یو پی وی سی به هیچ رو آسیبی به لایه لمینت طرح چوبی وارد نمی شود و دلیل این موضوع احتیاط و دانش کافی تعمیرکار است.

نگهداری یک پنجره لمینت

باید بدانید که برای حفظ هر چه بیشتر از لمینت که بر روی پنجره های دوجداره کار شده است، محیط داخلی نباید بیش از اندازه مرطوب باشد. در واقع باید به تنظیم دمای داخلی توجه داشت.
بحث بعدی که در حفظ ماندگاری این نوع پنجره ها تاثیر گذار است، نحوه صحیح استفاده و نصب درست در ابتدای کار می باشد.
حتما دقت داشته باشید که بحث رگلاژ و تنظیم قطعات و یراق آلات آن نیز باید به درستی اجرا شود تا با اعمال فشار نامتعارف از سمت آن رو به رو نشود. شیشه ها نیز نقش مهمی در حفاطت از لمینت پنجره های دوجداره ایفا می کنند، به گونه ای که در صورت غیر استاندارد بودن وزن آن، می تواند موجب خم شدن پروفیل و در نتیجه آسیب به لمینت شود.

قیمت پنجره لمینت

قیمت پنجره دوجداره یو پی وی سی طرح چوب قهوه ای

قیمت لمینت پنجره با توجه به طرح، رنگ و کیفیت پروفیل مصرفی، رنگ دستگیره ها (یراق آلات) و چسب مصرفی برای نصب، معمولاً ۳۰ الی۴۰٪ از نوع ساده آن گرانتر است. به صورت میانگین و براساس نوع پوشش یک طرف (از داخل و یا رو به خارج) و یا دو طرف لمینت، محاسبه و اعلام می شود هرچه متراژ پروفیل بیشتر باشد اختلاف قیمت نیز بیشتر خواهد شد که به وسیله نرم افزار قابل محاسبه دقیق می باشد.

* قابل ذکر است روکش کردن پروفیل فقط برای پروفیل های یو پی وی سی امکان پذیر بوده و پروفیل های آلومینیوم قابلیت لمینت شدن ندارد، از این رو برای پاسخگویی به نیاز طراحان، معمولاً آن را با طرح چوب رنگ آمیزی می کنند.

جهت اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از آخرین قیمت پنجره دوجداره لمینت و دیدن نمونه رنگ های تولیدی گروه صنعتی گیل پارس مشاورین ما آماده پاسخگویی به شما هستند.
ما با پشتیبانی ۲۴ ساعته در خدمت شما هستیم.

 

مطالب مفید:

پنجره ترمال بریک چیست؟

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.