همه چیز در مورد پنجره دوجداره دو حالته

پنجره دو حالته

5/5 - (1 امتیاز)

پنجره دوجداره دو حالته (Tilt and Turn Window) یا پنجره دوجداره چند حالته یکی از انواع پنجره های پی وی سی و نوعی از پنجره لولایی است که حالت بازشوی آن بر روی دو محور افقی و عمودی است که توسط یک دستگیره باز و بسته می شوند و علاوه بر حالت لولایی که به صورت افقی یا از بغل باز می شود می توان با چرخش دستگیره به سمت بالا، پنجره را به صورت عمودی یا کلنگی (Tilt) نیز باز نمود. سه عملکرد در یک پنجره: یک پنجره ثابت، یک پنجره تک حالته (چپ یا راست بازشو) و یک پنجره از بالا بازشو به طوری که حالت دوم لنگه بازشو بر روی محور افقی از بالا حدود 20 درجه باز می شود.

عملکرد پنجره دو حالته

حداکثر میزان بازشو در این پنجره در حدود 950 میلی متر است که در صورت افزایش عرض بازشو بیش از این مقدار، باید یراق ‌های خاصی بر روی آن مونتاژ شود و همین امر سبب افزایش قیمت و افزایش طول زمان ساخت نسبت به پنجره دو حالته عادی خواهد شد.

یراق این پنجره به دو صورت افقی و عمودی باز و بسته می شود. حالت بازشوی عمودی آن با چرخاندن دستگیره به میزان 90 درجه پنجره از بالا باز می گردد و به همین ترتیب اگر دستگیره را 90 درجه در جهت دیگر به سمت بالا بچرخانیم پنجره به طور کامل باز می شود. با باز کردن قسمت بالای پنجره هوا در سه جهت حرکت کرده که این امر باعث می شود لنگه پنجره با پرده و اجسام جلوی پنجره برخوردی نداشته باشد.

عملکرد حالت دوم که شبیه پنجره کلنگی است، بازشو به حالت شیب در بیاید و قسمت بالا پنجره کج شود که با این شیب هوای گرم به راحتی از بالا خارج شده و گردش هوا و تهویه انجام شود.

مدل پنجره های پی وی سی

انواع پنجره upvc دوحالته

در و پنجره دوحالته یو پی وی سی در انواع مختلفی قابل تولید است. با دوجداره کردن شیشه آن عایق صوتی و حرارتی مناسبی خواهد داشت. پنجره دوحالته در ابعاد مختلفی نیز موجود می باشد؛ از ابعاد بسیار بزرگ و قدی، تا ابعاد بسیار کوچک آن. همچنین می توان با توجه به عرض پنجره تعداد لنگه های مختلفی برای آن طراحی شود. علاوه بر این موارد با توجه به نیاز هر پروژه، مانند دیگر پنجره های یو پی وی سی از مدل لمینت و رنگی آن استفاده کرد.

یراق آلات و اجزای به کار رفته در پنجره دوحالته

پنجره دوحالته معمولا از چندین بخش یراق آلات و اجزا تشکیل می شود که اسپانیولت، و دستگیره از مهمترین اجزای آن به شمار می روند:

اسپانیولت

اسپانیولت با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل لنگه پنجره را به چهارچوب آن قفل می کند که با توجه به ابعاد مختلف پنجره های دو حالته، در ابعاد مختلفی ساخته می شود.

دستگیره

دستگیره در این پنجره ها به سه حالت می چرخد. زمانی که دستگیره به سمت پایین باشد، پنجره در حالت قفل قرار دارد. در زمانی که دستگیره را به صورت افقی می چرخد، مانند پنجره تک حالته، به صورت لولایی باز می شود و اگر دستگیره را به سمت بالا بچرخانید، حالت دوم (نیمه) پنجره قابل استفاده است. در حالت سوم، بنا به پنجره خریداری شده، بخش بالایی پنجره چند سانتی متر از لولای خود فاصله خواهد گرفت.

طرح های پنجره upvc

مقایسه پنجره دو حالته با پنجره تک حالته دوجداره

در مقایسه با نوع تک حالته آن می توان گفت که در پنجره دو جداره لولایی تک حالته، دستگیره در یک حالت قفل و در یک حالت باز شدن قرار دارد ولی در پنجره دو جداره لولایی دو حالته، یک حالت قفل و دو حالت باز شدن به صورت لولایی و عمودی وجود دارد. در این مدل از پنجره دو جداره یو پی وی سی بدلیل استفاده از بازشوی مکانیزم دو حالته قیمت کمی از مدل تک حالته آن بیشتر خواهد بود (نوع و برند یراق آلات اهمیت زیادی در تعیین قیمت پنجره یو پی وی سی دارد .).

مزایای پنجره دو حالته

از حالت بازشوی عمودی برای مواردی است که نیاز به تعویض هوای محیط باشد استفاده می شود. در هر مکانی که نیازمند این است هوا در آن جریان داشته باشد به کار می رود به عنوان مثال آشپزخانه از جاهایی است که استفاده از این محصول بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اما تنها کاربرد آن در آشپزخانه و فضای پخت و پز نیست. بلکه می توان از آن در جاهایی دیگر نظیر محل های کاری با رویکرد صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده برد، لذا می توان اینگونه گفت که این پنجره ها برای انواع مکان های عمومی و خصوصی کاربرد دارد چون در یکی از حالت ها پنجره به صورت کامل باز نشده و فقط امکان عبور هوا به داخل را ایجاد می کند. مکانیزم ساخت این پنجره به گونه ای است که در برابر فشارهای طبیعی مانند باد، گرد و غبار و آلودگی های صوتی مقاومت بالایی دارد. همچنین به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی در هر مکانی قابل استفاده می باشد. در این حالت پنجره بدون اینکه حریم زیادی را اشغال کند، امکان چرخش هوا را ایجاد می نماید. یکی از مهمترین نکات مورد توجه در این پنجره، به دلیل نحوه بازشوی عمودی آن (حالت نیمه) برای کودکان در هنگام باز و بسته شدن امنیت بالایی را به همراه دارد. نگهداری و تمیزی کردن آسان نیز یکی دیگر از قابلیت های این مدل پنجره است، با بازکردن کامل پنجره می توانید شیشه خارجی را از داخل نیز تمیز کنید. همچنین امکان دسترسی آسان به اجزای پنجره را فراهم خواهد کرد که امکان تعمیر و نگهداری آسان یا رگلاژ را آسان می کند. از دیگر ویژگی های آن می توان به مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی و خوردگی، دوام و طول عمر بالا و مقاومت در برابر هرگونه شرایط آب و هوایی، وزن سبک و نصب راحت و سریع، قابلیت رگلاژ راحت و عایق مناسب حرارتی و صوتی اشاره کرد.

محدودیت های پنجره دو جداره دوحالته

به دلیل مکانیزم پیچیده تر پنجره دو حالته نسبت به مدل تک حالته آن، نیاز به مراقبت بیشتری دارد که در صورت آموزش و استفاده صحیح از حالات بازشوی این پنجره، مشکلی به همراه نخواهد داشت.

نگهداری از پنجره دو حالته یو پی وی سی

با استفاده از یراق آلات با کیفیت و آب بندی مناسب پنجره به همراه نصب صحیح آن، نیازمند نگهداری ویژه ای نمی باشند. اما نکات زیر جهت افزایش طول عمر و افزایش کارایی آن در طول مدت استفاده پنجره توصیه می شود:

  • یادگیری نحوه صحیح استفاده از دو حالت پنجره و حالت دستگیره ها را از شرکت خریداری شده یا نصاب
  • روغن کاری به وسیله روغن رقیق هر چند ماه یکبار
  • تمیز کردن لاستیک های درزگیر توسط صابون جهت حفظ حالت انعطاف پذیری لاستیک ها
  • تمیز نگاه داشتن پروفیل پنجره و جلوگیری از ریختن رنگ و یا امثال آن بر روی پنجره
  • اطمینان از قرارگیری صحیح دستگیره در جای خود؛ پیچ های دستگیره نباید شل یا بیش از حد سفت باشند. این کار
    باعث افزایش طول عمر بخش های مکانیکی پنجره می شود.
    امیدواریم این مطلب جهت خرید پنجره دوجداره به شما کمک کند. گروه صنعتی گیل پارس مفتخر به ارائه انواع در و پنجره یو پی وی سی در انواع مختلف (تک حالته، دو حالته، ثابت، کشویی، پنجره فولکس واگنی و…) و پنجره آماده همراه با آموزش نصب یراق دو حالته به صورت دستی و پشتیبانی رایگان می باشد. جهت تبدیل پنجره تک حالته به دو حالته و همچنین استعلام قیمت پنجره دوجداره و یراق دو حالته upvc با ما در تماس باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.