خرید پنجره دوجداره کشویی

پنجره دوجداره کشویی (ریلی)

5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله می خواهیم یکی دیگر از مدل های پنجره دو جداره را بررسی کنیم که در صنعت ساختمان جدیدتر از مدل های لولایی می باشد؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

پنجره کشویی به پنجره هایی گفته می شود که بازشوی آن ها به صورت خطی و از طریق یراق ریلی می باشد و لنگه‌ها به صورت موازی بر روی ریل خود جا به جا می‌شوند. این ریل ها می توانند در جهت طول و یا عرض پروفیل قرار بگیرند و همچنین به صورت کشویی افقی یا عمودی (بازشوی آن جا نمی گیرد و برای فضاهایی استفاده می شود که جا برای باز شدن لنگه به سمت داخل وجود ندارد)، مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از مدل کشویی افقی در ایران بسیار رایج تر از نوع عمودی آن می باشد، با این حال در فضاهای مورد نیاز، امکان حرکت در جهت عمودی در این مدل وجود دارد. همچنین پنجره کشویی می تواند یک لنگه (تک ریل) یا دو لنگه باز شو باشد در واقع در پنجره دو لنگه باز شو امکان تعویض هوا و دسترسی به فضای بیرون در هر دو سمت وجود دارد.

یکی از مزیت های مدل کشویی، عدم اشغال فضای داخل در هنگام باز شدن است که با توجه به نیاز یک فضا می تواند گزینه مناسبی باشد.

اجزای پنجره کشویی یو پی وی سی

برای کیفیت پنجره های دوجداره یراق آلات از مهمترین عوامل انتخاب می باشند. انتخاب یراق مرغوب در پنجره کشویی بسیار مهم بوده و بخش زیادی از کیفیت را تضمین می نماید. کیفیت پروفیل و قاب یکی دیگر از عواملی است که در کیفیت پنجره ها بسیار حائز اهمیت است.

اسپانیولیت پنجره کشویی

این یراق برای قاب های پنجره با ارتفاع های متفاوت تولید شده است و شاید بتوان گفت اصلی ترین جزء یراق کشویی می باشد و می بایست از اسپانیولیت مخصوص ارتفاع مورد نظر استفاده شود تا قاب بازشو در دراز مدت دچار اختلال نگردد. این قطعه با توجه به میزان بار وزنی که می بایست تحمل کند، در مدل های مختلفی تولید می شود و تنوعی از نظر نوع و جنس غلتک، برنجی یا پلاستیکی، تک ریل و یا جفت ریل، انواع مختلفی دارد.

زاماک کشویی

قطعه ای از آلیاژ آلومینیم و مس که برای کیپ شدن و قفل کردن قاب ها استفاده می شود. برای بالا بردن کیفیت محصول پنجره یو پی وی سی، می بایست از با کیفیت ترین مواد استفاده شود. در طراحی پنجره های کشویی از قرار گیری دو قاب کشویی بر روی یگدیگر می بایست پرهیز شود. به دلیل آن که که قاب بالایی به مرور زمان با فشار بر روی قاب پایین، موجب می گردد تا پنجره پایین تر دچار فشار و آسیب شده و راحتی بازشوی خود را از دست دهد.

موارد استفاده پنجره کشویی

از کاربردهای پرطرفدار این پنجره استفاده در ورودی بالکن ها، در اتاق خواب، آشپزخانه، ورودی حیاط و … می باشد. به عنوان مثال هنگامی که محل قرار گرفتن پنجره، بالای سینک ظرفشویی یا کابینت ها باشد، به راحتی قابل استفاده است زیرا در هنگام استفاده از این پنجره، هیچ گونه فضای داخلی و خارجی اشغال نمی گردد.

پنجره دوجداره کشویی (مدل کتیبه ای)

ابعاد پنجره دوجداره کشویی

پروفیل هر پنجره بنا بر ابعاد آن دارای اندازه های مختلفی می باشد؛ اما نکته این است که عرض بازشو باید حداقل یک سوم ارتفاع پنجره باشد تا از افتادن لنگه و خارج شدن پنجره از ریل خود جلوگیری شود.

تمیز کردن پنجره دوجداره کشویی

در انتخاب طرح برای قاب های پنجره کشویی نیز مانند پنجره لولایی می بایست قاب ها و بازشوها طوری طراحی شود تا بتوان از طریق بازشوها به لنگه های ثابت پنجره دسترسی داشت تا بتوان شیشه های آن را تمیز نمود که البته در مدل پنجره کشویی یو پی وی سی این امر مهمتر بوده و ابعاد قاب ها می بایست در حالت باز بخشی از شیشه ها در بین دو قاب محبوس نگردد طراحی گردد زیرا در این صورت پس از مدتی آن قسمت از شیشه کدر شده و نمای نازیبایی ایجاد می نماید.

برای تمیز کردن این مدل پنجره ابتدا می بایست لنگه بازشو را از چارچوب آن خارج شود. برای این کار، باید ابتدا پیچی را که در بالای لنگه است را باز نموده و سپس لنگه را به سمت بالا بلند کرده و به آرامی از ریل خارج کنیم. ریل، پیچ ها، و لنگه ها می توانند با مواد شوینده رقیق (که اسیدی و الکلی و خورنده نباشند)، با دستمالی نرم تمیز شوند.

معایب پنجره دوجداره کشویی

  • در مورد آب بندی و عایق بودن این نوع پنجره ها نسبت به پنجره های لولایی از مزایای کمتری برخوردار است که علت آن ریل موجود در یراق آن است که منافذی در فضای ریلی بین غلطک ها و بازشو ایجاد می کند که حدود 20% عایق بندی این مدل را نسبت به بقیه پنجره ها کاهش می دهد. همچنین پروفیل یو پی وی سی این مدل نسبت به پروفیل های آلومینیومی و یا چوبی عایق بندی بهتری دارند.البته این محدودیت را می توان با تولید و اجرای دقیق به میزان زیادی کاهش داد اگرچه در مقایسه با پنجره لولایی جهت وکیوم شدن مدل لولایی کارکرد بهتری دارد.یا در مواردی که نیاز به عایق بندی کامل می باشد و یا شرایط محیطی و آلودگی زیاد است، پنجره مدل فولکس واگنی که شرایط بهتری دارد نیز می تواند جایگزین پنجره کشویی گردد. البته برای بهبود این وضعیت می توان از نوارهای هوابندی و درزگیر های مویی که میان لنگه و فریم قرار می گیرد، استفاده کرد.
  • پنجره کشویی نسبت به مدل های دیگر نیاز بیشتری به مراقبت، تعمیر و نگهداری در طول عمر خود دارد.
  • قیمت پنجره کشویی از مدل لولایی آن بیشتر می باشد و دلیل آن افزایش میزان پروفیل مصرفی در آن می باشد.
  • این پنجره با میزان پروفیلی حدودا دو برابر بیشتر از نوع لولایی، ممکن است از نظر ظاهری مورد پسند همگان قرار نگیرد.

پنجره کشویی لمینت

در پنجره کشویی upvc نیز مانند انواع پنجره های یو پی وی سی، می توان از پروفیل های لمینیت (رنگی) استفاده نمود. اگرچه میزان اهمیت این مدل برای سایش رنگ پروفیل بیشتر می باشد و در صورت استفاده از مدل های لمینیت کشویی می بایستی از پروفیل مرغوب استفاده شود تا در قرارگیری و حرکت کشویی قاب ها بر روی یکدیگر دچار خراش و یا بلند شدگی رنگ لمینیت نگردد (با رگلاژ صحیح می توان از این شرایط جلوگیری کرد).

تعویض پنجره کشویی

تا حد امکان برای بازسازی و در قابهایی که قاب پنجره قدیمی به طور کامل برداشته نشده است، استفاده از مدل کشویی توصیه نمی شود و علت آن سختی تراز در قاب ها می باشد که در نهایت کاربرد لازم را نخواهد داشت و در شرایطی که موفق به نصب آن شود، احتمال خارج شدن قاب پس از نصب بسیار محتمل می باشد. بنا بر این پنجره دو جداره کشویی برای قاب های پروژه های نو ساز توصیه می شود و یا برای قاب های بازسازی که قاب پنجره قبلی به طور کامل از دیوار برداشته شود و بتوان پنجره را در قابی با سطح تراز نصب کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت های به روز و نوع یراق آلات می توانید با کارشناسان فروش ما در گروه صنعتی گیل پارس در ارتباط باشید.

هدف ما خرید بدون واسطه و با کیفیت شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *